Vzácne návštevy v našom meste
Vzácne návštevy v našom meste I. časť (po vznik Slovenskej republiky)
Naše mesto počas jeho dlhej histórie navštívilo množstvo neznámych ľudí, no i významných osobností kultúrneho, športového a politického života. Priviedli ich sem rôzne dôvody. Niektorí cez mesto iba prechádzali, iní sem pricestovali za určitým cieľom a zotrvali v Sobranciach zopár dní.
Jeden z prvých zaujímavých záznamov o maličkom mestečku neďaleko Užhorodu zanechal vo svojej impozantnej práci Historicko-zemepisná vedomosť o novom Uhorsku polyhistor a osvietenský bádateľ Matej Bel, ktorý navštívil okolie Sobraniec v roku 1732. Napísal: "Sobrance boli mestečko priestranné a ľudnaté, ale teraz sa rozpadáva a pustne." Opísal tak stav po protihabsburgských povstaniach uhorskej šľachty a morovej epidémii, ktorá náš región výrazne a negatívne poznačila. V roku 1851 našim mestom prechádzal mladý cisár František Jozef I., ktorý sa podľa záznamov z kroniky gréckokatolíckeho kňaza z Trhovíšť, zastavil aj v kaštieli v Michalovciach. V roku 1926 Sobrance navštívil kňaz a politik Andrej Hlinka a v tom istom období sa v neďalekých Sobraneckých kúpeľoch liečil významný slovenský dramatik Jozef Gregor Tajovský. Traduje sa o ňom, že z duše neznášal cestovanie. Kvôli svojmu zdraviu však zrejme spravil výnimku. V roku 1936 bola v Swartzovom hoteli na hlavnej ulici otvorená výstava významného slovenského maliara a grafika Miloša Bazovského. Majster Bazovský pri tejto príležitosti Sobrančanom urobil prednášku o dejinách výtvarného umenia. 5.mája 1948 naše mesto navštívil minister poľnohospodárstva Július Ďuriš, známy ako minister, ktorý presadzoval myšlienku vzniku roľníckych družstiev podľa vzoru sovietskych kolchozov. O týždeň neskôr, 12.mája 1948, Sobrance poctil svojou návštevou Ing. Emanuel Šlechta – československý minister techniky, počas vojny člen protifašistického odboja a väzeň v koncentračnom tábore Buchenwald.
V dňoch 24. - 28. októbra 1949 sa v Sobranciach konal Krajský zjazd Matice Slovenskej, za účasti básnika a politika Ladislava Novomeského. Málokto vie, že sídlisko na Tyršovej ulici bolo v roku 1978 oficiálne pomenované práve po ňom. 9. decembra 1955 sa vo vtedajšom Okresnom osvetovom dome (neskôr Dom kultúry) konal literárny večierok za účasti známych slovenských básnikov Vojtecha Mihálika, Pavla Horova a Rudolfa Fabryho. Športových fanúšikov z mesta i okolia určite nadchla návšteva populárneho slovenského hokejistu a olympijského medailistu Jozefa Golonku, ktorý Sobrance navštívil 16. apríla 1968. Pri tejto príležitosti si prezrel aj pivnicu Vinárskych závodov v Tibave, kde sa údajne zdržal až do neskorých večerných hodín.
11. októbra 1970 zažilo naše mesto prvú prezidentskú návštevu. Sobranský región privítal československého prezidenta a hrdinu od Dukly generála Ludvíka Svobodu. Súčasťou jeho programu bola aj návšteva Jednotného roľníckeho družstva v Ostrove, kde prezident odovzdal vyznamenania zaslúžilým pracovníkom v rastlinnej a živočíšnej výrobe.
Sobrance okrem politikov a športovcov navštevovali v minulosti aj významní cirkevní hodnostári. 19. mája 1944 v rímskokatolíckom kostole sv. Vavrinca, ktorý bol o pár mesiacov počas bojov o mesto zničený, udelil sviatosť birmovania mladým veriacim dnes už blahoslavený biskup Ján Scheffler. 20. októbra 1947 navštívil gréckokatolíckych veriacich prešovský biskup blahoslavený Pavol Peter Gojdič, aby posvätil kaplnku novozriadenej farnosti Sobrance v bývalej Csuhovej kúrii. Po slávnostnej liturgii vyslovil želanie, že ak by sa raz v Sobranciach postavil gréckokatolícky chrám, aby bol zasvätený svätým slovanským vierozvestcom Cyrilovi a Metodovi. Jeho dávna žiadosť sa naplnila a súčasný gréckokatolícky chrám nesie meno siedmych svätých – Cyrila, Metoda a ich piatich žiakov.
Zdroj: kronika mesta Sobrance